Zalety rozwiązań SaaS

Co to jest SaaS?

SaaS czyli oprogramowanie jako usługa to z technicznego punktu widzenia model licencjonowania i dostarczania oprogramowania. SaaS zapewnia użytkownikom możliwość łączenia się z aplikacjami opartymi na chmurze za pośrednictwem Internetu i korzystania z nich.

SaaS to kompletne rozwiązanie programowe kupowane od dostawcy usług w chmurze, w modelu płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem. Płacisz za możliwość używania aplikacji w swojej organizacji, a użytkownicy łączą się z nią przez Internet, zazwyczaj przy użyciu przeglądarki. Cała podstawowa infrastruktura, oprogramowanie pośredniczące oraz dane aplikacji znajdują się u dostawcy usług. Dostawca też zarządza sprzętem i oprogramowaniem oraz zapewnia dostępność i bezpieczeństwo aplikacji i Twoich danych.

3 najważniejsze kategorie usług w chmurze:

Oprogramowanie jako usługa (SaaS): metoda dostarczania aplikacji na żądanie i online.

Platforma jako usługa (PaaS): środowisko, w którym można rozwijać, dostarczać i zarządzać aplikacjami na żądanie i online.

Infrastruktura jako usługa (IaaS): możliwość wynajmu sprzętu, infrastruktury, np. serwerów i pamięci masowej na żądanie i online.

Źródło: https://azure.microsoft.com/pl-pl/overview/what-is-saas/

 

Zalety rozwiązań SaaS

Główną zaletą SaaS jest możliwość natychmiastowego rozpoczęcia korzystania z aplikacji bez konieczności zakupu serwerów, oprogramowania i żmudnego procesu wdrożenia.

Najczęściej podkreślane korzyści dla użytkownika aplikacji w modelu SaaS to:

 • Brak jednorazowego kosztu zakupu aplikacji – w modelu SaaS płacisz najczęściej abonament miesięczny.
 • Brak długotrwałego i kosztownego procesu wdrażania aplikacji.
 • Płatność wyłącznie za użyte zasoby – usługa SaaS jest automatycznie dostosowywana w górę i w dół zależnie od poziomu użycia, co pozwala Ci oszczędzić pieniądze.
 • Dostęp do zaawansowanych aplikacji – nie musisz kupować, instalować, aktualizować ani konserwować żadnego sprzętu czy oprogramowania. Dzięki rozwiązaniu SaaS nawet organizacje, których nie stać na samodzielny zakup i wdrożenie wymaganej infrastruktury i oprogramowania oraz zarządzanie nimi, mogą korzystać z zaawansowanych aplikacji w swojej firmie.
 • Szybkość wdrożenia – aplikacja jest dostępna natychmiast do przetestowania w ramach okresu próbnego.
 • Prostota pracy z aplikacją i zarządzania nią – aplikacje SaaS są dobrze zaprojektowane pod względem użyteczności, co pozwoli Ci skoncentrować się na wykonaniu zadania, a nie na „walce z aplikacją”.
 • Brak instalacji aplikacji na komputerze użytkownika –możesz uruchamiać większość aplikacji SaaS w przeglądarce sieci Web bez konieczności pobierania ani instalowania żadnego oprogramowania (niektóre aplikacje wymagają wtyczek).
 • Oszczędność na kosztach wsparcia i serwisu – korzystając z SaaS nie musisz utrzymywać rozbudowanego działu IT czy korzystać z zewnętrznych usług tego typu.
 • Dostęp do zawsze aktualnej wersji oprogramowania – nie musisz dokonywać aktualizacji aplikacji na komputerach użytkowników.
 • Dostęp do danych aplikacji z dowolnego miejsca –ponieważ dane są przechowywane w chmurze, będziesz miał dostęp do swoich informacji z dowolnego komputera lub urządzenia przenośnego połączonego z Internetem. Z tego samego powodu żadne dane nie są tracone w przypadku awarii komputera lub urządzenia użytkownika.
 • Gwarancja bezpieczeństwa – usługi SaaS świadczone są przez systemy informatyczne zabezpieczone fizycznie i logicznie tak, aby sprostać najbardziej wymagającym klientom.
 • Bezpieczeństwo danych – dostawca SaaS tworzy kopie bezpieczeństwa danych klientów.
 • Elastyczność – rozwiązania SaaS łatwo dopasowują się do wzrostu zapotrzebowania ze strony klienta z powodu np. rozwoju firmy, ponieważ działają na platformie zaprojektowanej do obsługi tysięcy użytkowników.
 • Duża dostępność – SaaS to usługi, które muszą być dostępne bez przerwy. Dostawcy zapewniają najwyższy poziom niezawodności łącznie z systemami zapewnienia ciągłości pracy na wypadek klęsk żywiołowych lub poważnych awarii (systemy typu disaster recovery).
 • Łatwe mobilizowanie pracowników – rozwiązanie SaaS ułatwią Ci „mobilizowanie” pracowników, ponieważ mają oni dostęp do danych i aplikacji SaaS z dowolnego komputera lub urządzenia przenośnego połączonego z Internetem. Nie musisz się przejmować opracowywaniem aplikacji działających na różnych typach komputerów i urządzeń, ponieważ dostawca usługi już się tym zajął. Nie musisz też zatrudniać pracowników dysponujących wiedzą specjalistyczną pozwalającą im radzić sobie z problemami z bezpieczeństwem, które nieodłącznie wiążą się z przetwarzaniem danych na urządzeniach przenośnych. Ostrożnie wybrany dostawca usług zapewni bezpieczeństwo Twoich danych niezależnie od typu urządzenia używanego do korzystania z nich.

 

Bibliografia

https://hybrydoweit.pl

https://azure.microsoft.com

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl

https://www.parp.gov.pl